Od 01.01.2021 zostaje wprowadzona opłata mocowa. Czym ona jest i jaki będzie miała wpływ na nasze rachunki?

folder_openFotowoltaika
commentBrak komentarzy
Fotowoltaika Panele fotowoltaiczne instalacje inteligentne Ełk

Opłata mocowa wynika z uchwalonej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która to ma co do zasady podnieść bezpieczeństwo energetyczne kraju. Z nowej opłaty ma być finansowane utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Dla gospodarstw domowych opłata w 2021 roku wynosić będzie od 2,30 do 12,87 zł miesięcznie co oznacza rocznie od 27,6 do 154,44 zł. Dla pozostałych odbiorców jak na przykład firm czy gospodarstw rolnych opłata mocowa będzie rozliczana na podstawie zużycia energii w wybranych godzinach.

Teraz konkrety

Opłaty w gospodarstwach domowych prezentować się będą następująco:

Można przyjąć, że nowa opłata powodować będzie wzrost rocznego kosztu zakupu energii w wysokości jednego miesięcznego rachunku (wszędzie ceny brutto).

Inaczej sprawa wygląda w przypadku firm i gospodarstw rolnych. W tym przypadku koszt zakupu każdej MWh energii pobranej w godzinach 7:00-21:00 podniesie się o aż 93,7 zł (brutto)!

Z naszych analiz wynika, że:

  • Montaż instalacji fotowoltaicznej nie wpływa na wysokość opłaty mocowej dla gospodarstw domowych.
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej wpływa bardzo korzystnie na wysokość opłaty mocowej dla pozostałych podmiotów przy czym najlepsze efekty będą obserwowane przy dużej autokonsumpcji.
  • Na zwiększenie autokonsumpcji korzystnie będzie wpływać stosowanie magazynów energii oraz rozwiązania sterujące odbiorami w zasilanym obiekcie w zależności od chwilowej mocy instalacji fotowoltaicznej.

Jeżeli pojawią się z Państwa strony jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu. Zapraszamy również na naszą stronę internetową.

Tags: , , , , ,

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu