Fotowoltaika dlaczego warto ?

folder_openFotowoltaika
commentBrak komentarzy
Fotowoltaika Panele fotowoltaiczne instalacje inteligentne Ełk

Szanowni Czytelnicy,

Wiele razy pytani jesteśmy czy warto zainwestować w fotowoltaikę dlatego postanowiłem napisać ten krótki tekst. Osoby, które mnie znają mogą sięgnąć pamięcią około 10 lat wstecz. Wtedy miałem zgoła inne zdanie. Panele fotowoltaiczne były drogie i nie osiągały takich sprawności jak teraz. Okres zwrotu z inwestycji wynosił około 15 lat a to bardzo długo.

Rozpatrując opłacalność instalacji fotowoltaicznej spójrzmy jak robi to tzw. energetyka zawodowa. Bazując na moim doświadczeniu zdobytym przy przygotowywaniu inwestycji w elektrownie i elektrociepłownie gazowe mogę stwierdzić, że okres zwrotu na poziomie 8 lat jest progiem jakiego przekroczenie pozwala na znalezienie finansowania takiej inwestycji. Oznacza to ni mniej ni więcej, że inwestycja taka jest opłacalna. Takie były moje doświadczenia sprzed około 10 lat. Dzisiejsze instalacje fotowoltaiczne, ich ceny oraz otoczenie w jakim je instalujemy i użytkujemy są zgoła inne. Poniżej po krótce przytoczmy najważniejsze czynniki powodujące szybki wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych:

  1. Spadające ceny urządzeń – postęp jaki dokonał się w ostatnich latach w technologii produkcji głównego komponentu instalacji jakim są moduły fotowoltaiczne jest tu decydujący. Technologia stałą się bardzo przystępna. Na rynku polskim funkcjonuje wiele firm wytwarzających własne moduły z gotowych komponentów. Osobiście bardzo chwalimy polskiego producenta firmę Bruk-Bet za bardzo wysoką jakość ich produktów. Panele fotowoltaiczne osiągają coraz wyższe sprawności a wiodące na świecie firmy prześcigają się w coraz to nowszych patentach. Wszystko to powoduje spadek cen urządzeń. Wejście firmy Huawei na rynek falowników również zaostrzył konkurencję w aspekcie cenowym jak i technologicznym. W wyniku ostatnich wydarzeń globalne łańcuchy dostaw są w fazie znacznej przebudowy w całej gospodarce i z całą pewnością.

  2. Dotacja w ramach programu „Mój Prąd” – 5000 zł dopłaty do instalacji fotowoltaicznej było w 2019 roku wg naszej oceny najbardziej prawdopodobną przyczyną 3 krotnego wzrostu sprzedaży instalacji w 2019 roku.

  3. Korzystne rozliczenia skarbowe – kwotę jaką prywatny Inwestor płaci za instalację fotowoltaiczną pomniejszoną o kwotę wsparcia w ramach programu „Mój Prąd” można odliczyć od podstawy opodatkowania. Instalacja o mocy około 6 kW pierwotnie kosztująca 25 tys. zł po uwzględnieniu dopłaty i ulgi podatkowej finalnie kosztuje około 16 tys. zł.

  4. Korzystne warunki przyłączenia do sieci – przyłączając instalację fotowoltaiczną do sieci stajemy się „Prosumentem” czyli użytkownikiem systemu elektroenergetycznego, który poza użytkowaniem energii elektrycznej staje się również producentem. W przypadku instalacji do 10 kWp (mocy paneli)nadwyżka energii trafia do sieci. W okresie kiedy energii nie produkujemy wystarczająco do pokrycia naszego zapotrzebowania oddaną wcześniej energię odbieramy w 80%. 20% to opłata za przechowanie a można to również traktować jako straty w nieograniczenie wielki akumulatorze za którego nie zapłaciliśmy nawet złotówki i jego sprawność nie zmienia się w czasie. Rozwiązanie bardzo wygodne w porównaniu do instalacji off-grid czyli takich, które pracują poza systemem energetycznym.

  5. Wzrost cen energii – szacuje się wzrost cen energii do 2030 roku o kolejne 33% względem roku 2020. W roku 2010 szacowano cenę zakupu energii dla gospodarstwa domowego na poziomie 600 zł/kWh a więc szacunki są dość wiarygodne. Wzrost cen energii w czasie dodatkowo zmniejszy okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę.

Okres użytkowania paneli fotowoltaicznych wynosi minimum 25 lat. Przyjmując 7 letni okres zwrotu, który powinien i tak ulec skróceniu Inwestor otrzymuje urządzenie działające przez kolejne 18 lat generując już czysty zysk. Czy to są dobre warunki do inwestowania każdy Inwestor musi sobie ocenić sam a My zapowiadamy oczywiście artykuł o wadach urządzeń fotowoltaicznych oraz naszych propozycjach ich eliminacji.

Jeżeli Państwo macie jakieś pomysły na nasze wpisy serdecznie prosimy o dyskusję w komentarzach poniżej. Po podstawowym cyklu o fotowoltaice planujemy wykonać szereg wpisów dotyczących instalacji inteligentnych w budynkach rodzinnych oraz o rodzajach ogrzewania.

Tags: , , , , ,

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu